Εύκολη νίκη για την Εθνική στην πρεμιέρα του Ευρωμπάκσετ. Η Εθνική ομάδα με καλή άμυνα και επιθετικό οίστρο στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε του ΦΥΡΟΜ με 85-65.

«Μουδιασμένη» στο πρώτο μέρος, αλλά… δαιμονισμένη στο δεύτερο, η επίσημη αγαπημένη συνέτριψε την ΠΓΔΜ με 85-65 και ξεκίνησε ιδανικά στο Ζάγκρεμπ.

Πρίντεζης με 18 πόντους, Μπουρούσης και Κουφός me double double (16π.-10ρ. / 11π. -11ρ. αντίστοιχα) οι πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα, που μοίρασε συνολικά 23 ασίστ, με τους Καλάθη (8) και Σπανούλη (5) να ‘χουν τη μερίδα του λέοντος.

Κάθε αρχή και δύσκολη. Μετά από μόλις δύο λεπτά αγώνα, η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7-1 και ο Φώτης Κατσικάρης αναγκάστηκε να πάρει γρήγορα-γρήγορα τάιμ άουτ. Στην επιστροφή οι διεθνείς παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και δημιούργησαν την πρώτη καλή διαφορά τους στο παιχνίδι (19-9) έχοντας ως μπροστάρη τον Καλάθη που ανέλαβε και να σκοράρει και να δημιουργήσει.

Όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η πληγή των τριπόντων των Σκοπιανών, η αλήθεια είναι ότι η λύση δεν βρέθηκε εύκολα. Το 19-9, έγινε γρήγορα 26-25 στο ίδιο διάστημα που ο Βασίλης Σπανούλης δεν μπορούσε να βρει τον εαυτό του. Ο Κατσικάρης αποφάσισε να ρίξει τότε στο παιχνίδι τον Σλούκα ο οποίος τον δικαίωσε απόλυτα με 5 σερί πόντους με εξωτερικό σουτ. Ο Πρίντεζης έβαλε τη δική του πινελιά και έτσι το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 38-31.

Ο ίδιος παίκτης συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έτσι ώστε το σκορ να γίνει 49-39 ενώ λίγο αργότερα ο Βασίλης Σπανούλης με το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι, έκανε το 51-41. Εκεί όμως που νομίζαμε ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι ήρθε πάλι η κατάρα των λαθών για να ξαναβάλει τους Σκοπιανούς μέσα στο παιχνίδι (55-50) σ' ένα διάστημα που ο Κατσικάρης δοκίμασε σχήμα με τρεις κοντούς. Ο Σλούκας και πάλι ξεκλείδωσε την Εθνική για να γίνει το 59-50.

Το ποτάμι από εκεί και πέρα δεν γύρισε πίσω. Η διαφορά ανέβηκε στο +14 (66-52) για πρώτη φορά στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι οι σκληροτράχηλοι Σκοπιανοί δεν τα παράτησαν, η Εθνική δεν έδειξε άλλες τάσεις αυτοκτονίας. Τα πάντα κρίθηκαν όταν το σκορ έγινε 73-57 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς που εδώ που το λέμε ήταν πιο εύκολο από ότι φάνηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59, 65-85.

Σκόπια: Mπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20 (4), Στογιανόφσκι Β. 13 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι 6 (2), Μπλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5.

Ελλάδα: Μπουρούσης 16 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 10, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 8 ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 9 (1), Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9.